Odborník musí být z jiného města?

Souvisí s podnětem číslo 20010408103707

Odborník musí být z jiného města?

 

Český Krumlov hodlá aktualizovat svůj Strategický plán. Radní si na to zjevně sami netroufají, ba ani úředníci. Ale protože máme dost peněz, můžeme si objednat renomovaného odborníka. Jen zlomyslný člověk by tento postup nazval poněkud alibistickým „delegováním odpovědnosti".
Odborníka už dávno kdosi definoval jako „člověka z jiného města". Náš bude asi z Prahy. Dostane zálohu a začne zkoumat. Týdny mu bude trvat než začne vnímat realitu. Pak cosi sepíše, vloží do úhledných desek, komusi předá a pošle fakturu. Bude to určitě pohledné dílko - dle osvědčené šablonky. Ale nebude levné.
Prozatím prý náš odborník předal radním svůj harmonogram a zahájil dotazování. Mne se např. ptal, zda jsem žena nebo muž a kolik je mi roků, zda žiji či pracuji v Č.Krumlově a jestli jsem v něm spokojený. Mám-li dost místa na bydlení a jak mi vyhovují služby, jak se mi chodí po chodnících a po jak skvělých silnicích a do kterých měst prý nejraději jezdím. Zda mířím častěji do hospody či za kulturou, anebo na Den s handicapem. Musel jsem přiznat, že odpad třídím a málo že jezdím autobusem. Že se doma prozatím nebojím a zeleně je kolem v průměru hodně. A že se mi nelíbí objekt na břehu Vltavy u Benešova mostu - pod „Hudebkou". Mozku se nechce uvěřit, že tohle by o životě spoluobčanů nevěděl vedoucí oddělení strategického rozvoje či každý zastupitel.
Opravdu asi nejsem dost chytrý. Já vážně nepochopil, jak touhle zpovědí prospěji aktualizaci Strategického plánu.
Mám jiný nápad. Což kdyby se pan odborník pár hodin zabýval databází občanských podnětů. Na http://www.ck.podnety.cz/ najde více než 800 doporučení, které se týkají Č.Krumlova a mnohé z nich volají po řešení přímo strategickém. A ještě cosi. Jsem přesvědčen, že občasné aktualizace takových plánů jsou příliš nákladné a mají jepičí život. Pro taktická i strategická rozhodování musí mít radnice k dispozici nepřetržitý proud solidně zatřiďovaných a každému trvale přístupných informací. Kdo je dodá? No přece občané! Někteří ještě nejsou úplně otráveni. Stačí je o to požádat a trvale dokazovat, že jejich podněty někdo čte a ty důležité řeší.¨

 

Ing.Arnošt Bednář

 

Článek má vztah k 7 roků starému podnětu http://podnety.cz/podnet-cislo-20010408103707

Přílohy: