CTIHODNÝ MILOŠI

Souvisí s podnětem číslo 20090602154523

„Ctihodný Miloši - já se jmenuji Arnošt"

„Takto mne ještě nikdy nikdo neoslovil, milý Arnošte" - velmi přátelsky reagoval známý důchodce z Vysočiny, když jsem mu na předvolebním mítinku chtěl nabídnout několik tisíc podnětů k nápravě stavu v Česku.
Tím ale byla vyčerpána tolerance Strany práv občanů (SPOZ) k více než desetivteřinovým slovním projevům z davu. Moderátor diskuse mi důrazně doporučil, abych zformuloval svůj dotaz. Řekl jsem jasně, že už řadu roků se politiků na nic neptám. Očekávám, že oni se budou ptát mne. Jak třeba přímo na sobě pociťuji efektivitu jejich práce.
Vzápětí jsem byl odstaven od mikrofonu - abych prý si mohl svůj případný dotaz řádně promyslet.

Marné pak byly všechny 3 pokusy o návrat k nedokončenému dialogu. Expremiér se umí dívat takovým zvláštním pohledem - jakoby by dav byl průhledným zrcadlem. Zažil jsem pocit vlastní neexistence i pocit obtěžující mouchy.

Roznašeči fotek jihočeských volebních lídrů mi čtyřikrát nabízeli i volební program Zemanovy nové strany. Vzal jsem si pouze dvě sady. Pro sebe a pro přítele, který v té době produkoval daně. 
Můj leták s „programem" občanského sdružení PODNĚTY.CZ přebírali kandidáti na poslance dost neochotně.

Jaký lze učinit závěr ?
STRANA PRÁV OBČANŮ poměrně zřetelně vytýčila hranice mých práv. Mohu se stručně na cosi zeptat, zatleskat odpovědi a volit. Jsem velmi zklamán.
Ale abych jen nehartusil. Někteří lidé ze suity byli v zákulisí vstřícnější. Například Miroslav Šlouf. „Zemanovce" si ovšem hodlám spojovat spíše s méně viditelným Zemanem, a to Eduardem. Býval kdysi i ministrem školství.

Na doslech i dosah důchodce z Vysočiny jsem se na závěr mítinku přece jen dostal. Jako poslední - ve frontě na autogram. Až vztekle mi vytrhl z ruky malý list papíru a bez náhledu ho šoupnul do levé kapsy svého saka. Šlo o informaci, kterou jsem mu chtěl sdělit před veřejností. Obsahuje 125 slov a jsem si skoro jist tím, že skončí v odpadkovém koši. Stačil jsem pronést jedinou větu:
„Ctihodný Miloši - jsi moc vysoko - sestup zpět k lidem."
Nezvedl oči - nepromluvil. Mám pocit, že jsem se rozešli ve zlém a jistotu, že mne to mrzí jen málo. 
Jenže - už zase nevím koho volit. Kultivovanou reakci na informaci, kterou odmítl vyslechnout Ing. Miloš Zeman jsem letos obdržel pouze od komunistů a od „Véčkařů". Jsem zvyklý na možnost výběru z „většího koše".

Arnošt Bednář
www.podnety.cz
19.3.2010

Přílohy: