Občané, kteří před více než třiceti lety začali obnovovat stavby na původních základech, v krásném prostředí u Frymburka - byť za cenu jejich obtížné dopravní dostupnosti se dočkali překvapení. Obecní zastupitelstvo schválilo změnu územního plánu.
Na 10 hektarech orné půdy většinu zeleně zastíní černé panely solární elektrárny.
Jeden z chalupářů, který přijede o výhled do míst, kam několikrát denně vyhází a srny, kde srny přijdou o pastvinu a vše bude vidět i z rozhledny Vítkův Hrádek se zeptal svého senátora - co on si o této „kulišárně“ myslí. Níže je jeho dopis.
3.3.2010 9:43
Milý Arnošte,
považuji současný stav fotovoltaických elektráren za mírně řečeno za problematický. Domácnosti posílají stále více a více majitelům fotovoltaických elektráren. Hovoříme o podpoře obnovitelných zdrojů, ale kde je? Místo elektřiny vyrábí fotovoltaika především peníze. Současná legislativa, brutálně ovlivněná lobbingem, naplňuje politické cíle od boku vystřelené kdesi v Bruselu velmi zvláštním způsobem. Nesmyslně nastavenými parametry předává peníze z rodinných a podnikových účtů přímo a bez okliky do solárního kotlíku se zlatem, z nějž si státem garantované báječné výnosy vybere ten, kdo má na investici. Místo oslíčka se otřásá každý odběratel elektrické energie, zlaťáky padají těm, kteří mají potřebný kapitál a hlavně na rozdíl od ostatních věděli včas, kde je startovní čára. Co bude výsledkem této podpory? Na jedné straně nárůst provozních výdajů domácností, snížená konkurenceschopnost podniků a na druhé misce vah mizivé procento v energetickém mixu, sem tam stejně mizivý příspěvek pro decentralizaci výroby elektřiny a hlavně
-- nepřiměřené zhodnocení investic všech konjukturálních solárních baronů. Obludnost této podivné daně je v tom, že se nevytváří žádná porovnatelná přidaná hodnota. Navíc jde o nejdražší způsob jak omezit produkci škodlivin.
(Pozn. redakce: levněji by se produkce škodlivin omezila např. realizací podnětu http://podnety.cz/podnet-cislo-20050406110004 )
Za tento problém je shodně zodpovědná EU, český parlament a Energetický regulační úřad. Podíváme-li se na hlasování o tomto zákonu v Poslanecké sněmovně (180/2005), zákon prohlasovala koalice ČSSD, US-DEU, KDU-ČSL s pomocí KSČM. ODS byla kompletně proti. V Senátu, kde v tu dobu vládní koalice neměla většinu, nás tehdejší ekologický expert ODS Bedřich Moldan (dnes TOP 09) přesvědčoval, abychom pro zákon hlasovali:
"... myslím si, že je to signál, který je velmi důležitý. A proto jsem já osobně přesvědčen, že bychom tento zákon měli schválit...".
Podařilo se mu přemluvit část senátorů ODS a s pomocí hlasů z ostatních klubů byl zákon schválen. Již tehdy ale např. senátor Kubera argumentoval, že
"... je to velký byznys. Svým dětem a vnukům zajišťujeme, že budou platit o 1000 až 3000 více za elektřinu. Ptám se, proč tady chceme dát jistým investorům jistotu a proč jiným investorům tuto jistotu danou zákonem dát nechceme?..."
(Citace jsou ze stenozáznamů dostupných na internetu.) Podotýkám, že Tvůj senátor, tedy já, pro zákon NEHLASOVAL.
Tvrdí-li někdo, že
"...neocenitelný je přínos FVE je ve vztahu ke klimatické změně -- nezhoršují bilanci skleníkových plynů",
doporučil bych mu se podívat na to, za jakých podmínek a spotřeb energie se fotovoltaické panely vyrábějí a že se ještě nikdo nezabýval tím, jak se budou za dvacet let likvidovat. A to nemluvím o znehodnocování obrovských ploch zemědělské půdy.
Nicméně, Česká republika se zavázala do určité doby dosáhnout určité výše výroby energie z OZE. Proto i město Hluboká povolilo na svém území 2 malé FVE, jednu na soukromé zahradě v obci Poněšice sloužícící k zásobování místního lihovaru elektřinou a jednu na hranici našeho katastru, kde na ní nebude vidět.
Prostudoval jsem případ FVE u Frymburka i vztah obce k této instalaci. S lítostí pro Tvoji chalupu musím říci, že rozumím argumentům zastupitelstva, když přijali dar od provozovatele elektrárny, který bude dodávat po dvacet let zdarma elektřinu pro školu a školku. A rozumím Tobě, že jsi naštvaný. Ale věřím, milý Arnošte, že rozumíš tomu, že jako senátor nemohu zasahovat do stavebního řízení. Mohu ho pouze sledovat a v případě pochybení upozornit příslušný úřad. Ber to tak, že tam taky obec mohla postavit třeba fabriku na pneumatiky a dodávat je obci.
Tvůj Tomáš Jirsa.