UŽITEČNÁ NÁZOROVÁ KALKULAČKA

Souvisí s podnětem číslo 20090520101707

Parlamentní, ideovou, názorovou „kalkulačku" najdete na jedinečném webu http://kohovolit.eu. Můžete snadno zjistit, jak dobře Vás strany a jednotliví poslanci (včetně poslanců EP) skutečně reprezentují.

 

Korespondenci „vyvolenými" Vám usnadní elektronické adresy skupin poslanců, senátorů a europoslanců. PODROBNOSTI

 

Občanské sdružení PODNĚTY.CZ obdrželo dne 20.5.2009 níže uvedený mail:

 

20.5.2009 8:37

 

Dobrý den,

 

skutečně rádi bychom Vás upozornili na to, že web KohoVolit.eu je již plně připraven pro nadcházející evropské volby.

 

Jak je již naším zvykem, opět jsme přidali něco navíc k základní „kalkulačce shody" s poslanci a stranami (nyní pod názvem Parlamentní kalkulačka). Díky spolupráci s VoteMatch.eu jsme připravili i druhou „kalkulačku" - dle názorů stran (tedy Názorová kalkulačka). Nejsou to „tvrdá data" jako v případě prvním, ale za to je možné zaměřit otázky více na budoucnost a také si spočítat shodu i s mimoparlamentními stranami. Můžete si zkusit oboje.

 

V sekci Analýzy máme trochu kontroverzní přehled aktivity europoslanců a také faktorovou analýzu hlasování. Zde je vidět, že Evropský parlament se liší od českého i slovenského. Ty jsou výrazně jednorozměrné (opozice vs. koalice). EP je jasně dvojrozměrný (první osa je tradiční pravice vs. levice, druhá je už trochu ošidnější - vystihuje „Pro-EU" vs.

 

„Anti-EU" a zároveň soc-dem + liberálové vs. konzervativci). To ale ukazuje na zajímavou věc, že možnosti volby jsou v evropských volbách de facto širší než u voleb národních.

 

Dalším naším zvykem je, že žádáme zájemce o KohoVolit.eu o jednu malou laskavost s obrovským dopadem - pokud si myslíte, že Vaše přátele či známé by mohl KohoVolit.eu zajímat, dejte jim o něm vědět. Mockrát děkujeme.

 

Kromě české a slovenské verze jsme udělali i anglickou verzi webu, takže na něj můžete upozornit i své přátele v zahraničí - pokud je nám známo, Parlamentní kalkulačka má v Evropě svoji obdobu pouze v Holandsku (a to jen holandsky).

 

Budeme rádi i za připomínky k webu, pomáhají nám jej zlepšovat.

 

Těšíme se na Vaši návštěvu na KohoVolit.eu

 

Michal Škop
za autory webu

 

p.s. Tip autorů na závěr: V Parlamentní kalkulačce se podívejte i na shodu se všemi stranami a poslanci - je zajímavé vidět, že strana, která je Vám nejblíže, je třeba z Dánska nebo Španělska.

Přílohy: