DANÍ BÝVAL I KUS PRASEČÍ KŮŽE

Souvisí s podnětem číslo 20070812203349

Politici a ještě mnozí čerpají své mzdy a platy z českého „daňovodu". Následně platí daně a to se mi zdá hloupé. Ale budiž. Je to tak zavedeno a sotva si dnes lze představit odlišný funkční systém. Žijeme v době až příliš nepřehledné dělby práce. A když tak koukám kolem - už skoro každý komusi slouží. Ta závislost je deprimující.

 

Existují však lidé, kteří se v krajní nouzi obejdou bez dodávky služeb. Umí si totiž vyrobit potraviny a teplo z vlastních místních zdrojů. Jen pár měsíců kolapsu dopravních či energetických sítí by ukázalo, jak moc že je jich třeba. Peníze totiž ztratí hodnotu a nezbude lékaři, než nabídnout své znalosti - výměnou za brambory. Tak nějak lidstvo začínalo. Učitel, účetní, politik či meteorolog přišli s nabídkou svého podílu na výrobě užitečného zboží mnohem později.

 

Do primitivních poměrů nás vracívají války. V bombardovaných městech se i parky mění k nepoznání. Dřevo okrasných stromů shoří v kamnech, na místech vyhrazených růžím roste mrkev, slepice snášejí na balkonech. Vládcové válčící Velkoněmecké říše vymáhali část daní v naturáliích, a to dost tvrdě. I já kdysi doprovodil "krupon" z domácí porážky vepře a hrnec sádla do sběrny v jedné moravské obci.

 

Proč o tom píši? Měli bychom si občas uvědomit, kdo jsou reální „výrobci" daní a více si vážit možnosti právě jim sloužit. Nechci strašit, ale připravujme se trochu na úděl samozásobitelů. Už proto, že politici nás do další války usilovně tlačí.

 

Ing.Arnošt Bednář

 

www.podnety.cz
www.zpravodaj.podnety.cz

 

Souvisí s podnětem č.j. 2007 08 12 20 33 49

 

(Článek zveřejnil měsíčník PODNIKATEL ČESKOKRUMLOVSKA č.3/2009)

Přílohy: