DIALOG S HONZOU

Souvisí s podnětem číslo 20070920090000

O významu projektu NÁRODNÍ DATABÁZE OBČANSKÝCH PODNĚTŮ diskutovali na stránkách www.demokracie.cz Arnošt s Honzou . . .

 

Téma: KDY BUDE KONEČNĚ JASNO

 

Autor: A.Bednář Datum: 11:26 31.01.2009

 

Text:
Reaguji na http://www.demokracie.krumlov.cz/index.php3?page=diskuslist&display=.9084.0001.0002.0001.0001&rule=time&part=1&section=no


„Podnětné" stránky www.podnety.cz už dávno nejsou stránky pana Bednáře. Vytvořil je v r. 2004, ve spolupráci s panem Bednářem, českokrumlovský rodák pan Roman Šimánko a oba je věnovali občanům ČR.
Aby se o projektu „NÁRODNÍ DATABÁZE OBČANSKÝCH PODNĚTŮ" občané dověděli, o to se starají vedoucí územních jednotek o.s.PODNĚTY.CZ. Územní jednotky („Klony" správy webu) působí prozatím v Jižních Čechách, na Pardubicku, Zlínsku a 2 jsou v Praze.
Usilujeme o to, aby obce převzaly segmenty webu do samosprávy. Před cílovou páskou se zasekl Český Krumlov. Má k dispozici segment www.ck.podnety.cz . Chtěl ho, ale příliš se o něj nezajímá. Radní se tady už téměř 5 roků bojí (?) vyslovit větu: „VÁŽENÍ OBČANÉ, PODNĚTY K NÁPRAVĚ STAVU NÁM MŮŽETE ZASÍLAT I FORMULÁŘEM http://www.ck.podnety.cz/formular-podnetu ."
Např. ve Vsetíně jsou odvážnější.
Vyzvali občany, aby na „NEŠVARY" upozorňovali MMSkami - viz http://zpravodaj.podnety.cz/clanek-166-foto-ulomena-hvezdicka-ve-vsetine.html .
Naštěstí jsou někteří úředníci měst a obcí natolik moudří, že akutní případy z databáze podnětů řeší, a to se týká i Č.Krumlova.
Cílem je, aby radnice reagovaly častěji i tak, jako nedávno město Rakovník - viz http://zpravodaj.podnety.cz/clanek-168-usneseni-radnich-mesta-rakovnik-.html . Aby politici a zaměstnanci veřejné správy vnímali hodnoty solidně zatříděné informace, kterou jim zdarma předává občan a aby občané informace (podněty) předávali. Především tak (ne pouze vložením lístku do volební urny) lze realizovat čl.2 Ústavy České republiky, kde se praví, že „LID JE ZDROJEM VEŠKERÉ STÁTNÍ MOCI".
Z internetových diskusí (i z té naší) lze dovodit, že LID na svoje ústavní právo (chce se mi říci POVINNOST) kašle. A že opravdu „starého psa už novým kouskům nenaučíš". Svéprávného občana je třeba pěstovat od „mateřinky". A zde vidím problém. Pedagogové by rádi pouze učili - výchovu mnozí vzdali. Možná i proto, že jsme je „odzbrojili".
Občanské sdružení PODNĚTY.CZ se snaží, aby v osnovách pro základní a střední školy byly metody TRANSFERU INFORMACÍ zdůrazněny.
TOLIK PRO DNEŠEK. ALE NEJSEM SI JIST, ZDA TO OPRAVDU STAČÍ K VYJASNĚNÍ. NĚKTERÁ MRAČNA JSOU ZJEVNĚ HODNĚ TĚŽKÁ.

 

Autor: Honza Datum: 12:35 31.01.2009

 

Text:


Ano, Arnošte, v jádru máš pravdu, ale na co chtěl pisatel asi poukázat je fakt, že problém Gazy asi v Podnětech nevyřešíme. Zpětná vazba i posilování povědomí o tom, že volení zástupci jsou tu pro nás jsou dobré cíle, ale vkládáním podnětů hodně obecných a zjevně ne snadno řešitelných následně zapříčiní, že se některé podněty řadí spíše k přáním či vyjádřením názoru. A čím víc takových, tím se efekt Podnětů.cz devalvuje. A to hlavně pro to, že takový přístup k problematice tve stranky spíš než jako dobrý nástroj, s jakým si jej vytvořil, lide a predevsim politici-urednici vnimaji jako nastroj přímé internetové demokracie. A to nemaji radi.
A po pravde, to se nelibi ani me, protoze na to lidstvo zatim nedospelo. Krasna myslenka o tom, ze rano si precteme noviny, v poledne se zamyslime a vecer na internetu odklikame, ze tem a tem politikum zase nami delegovane pravo na rozhodovani odebirame .... je v dnesnim svete, plnem populismu, lidi nadavajicich na vsechno a vsechny, medialnim vlivu ..... dost nerealne, no v podstate by to byl chaos.
Asi proto to je, jak to je a uprimne, kdybych se zitra stal ministrem, nechtel bych, aby mi kazdy obcan prostrednictvim podnetu mohl denodene kecat do prace. Je potreba se smirit s tim, ze pri volbach davame politikovi nejen mandat, ale i duveru, ze za nas vyresi i nektere problemy, o kterych nevime, vedet nechceme, neumime dostatecne vyhodnotit ci nemame dost casu nebo informaci na to, je vyhodnotit.
To je prosty popis stavu a i kdyz je fakticky realizace tehle myslenky v dnesnich dnech dost zalostna, na principu to nic nemeni. Ale to jsme se uz dostali moc daleko do obecnych vod. Co ja si myslim o podnetech, no... dobry pocin pro mistni, krajskou uroven, ma smysl, muze nest a nese nejake vysledky, ale dal bych se nepoustel. A sakra bych si hlidal, aby zustalo u podnetů, jako takovych a aby se ti databaze neplnila přáními a názory. A i když se na takovou cestu vydáš, dříve nebo později budeš muset řešit to, že některé podněty lidí, jež nejsou podněty, nýbrž názory, budeš muset vyřazovat, ve snaze nedopustit devalvaci tvého snažení. A umět o tomto rozhodnout, je úkol nesnadný ... to je teprve umění demokracie nebo chceš-li, umění demokracie v praxi.
Demokracii si totiž lze sice vysvětlit i tak, že každý může každému (nebo alespoň voleným zástupcům) do všeho kecat, ale úkol "těch nahoře" není provozovat demokracii, nýbrž zajistit "vedení" či chceš-li "správu". A krom jiného, dobrou kvalifikací pro takové lidi je umění rozlišovat (podstatné či nepodstatné), což jim s některými svými podněty moc neusnadňuješ.
Toť můj názor. Dlouho jsem se na tvuj web nedival a nezavrhuji PODNETY.cz, ale dělal bych to proste trochu jinak.

 

Autor: A.Bednář Datum: 12:20 01.02.2009

 

Text:


Reaguji na http://www.demokracie.krumlov.cz/index.php3?page=diskuslist&display=.9083.0001&rule=time&part=1&section=no
Milý Honzo,
Oceňuji Tvá moudrá slova a souhlasím. Vidím však, že mezi Tvým a mým vnímáním metod „vedení", či chceš-li „správy" ROZDÍL JE . Kdybych se já stal zítra ministrem, CHTĚL BYCH, aby mi co nejvíce lidí (prostřednictvím podnětů) mohlo denně do práce „kecat". A pokud jsem kdy co řídil, to „kecání" jsem si vždy až vynucoval. Byly s tím velké problémy. Představitelé vládnoucí strany (před naší „sametovou") měli odlišný názor.
Některým „Kecům" se kdysi říkávalo „zlepšováky" a v podstatě o nic víc v projektu PODNĚTY.CZ nejde. Podřízení se nezlobili, když jsem jim vysvětlil, proč jsou některé návrhy na zlepšení poněkud „mimo mísu". A pokud jsem (dík vnímání kritiky „zlepšovatelů") byl úspěšným vedoucím, nikdo neměl důvod mne sesazovat. Leda snad političtí sebevrazi.
Oba určitě dobře víme, že projekt našeho sdružení není šit na míru dnešnímu (staronovému?) pojetí role politiků, kteří, jak píšeš, nástroj přímé internetové demokracie nemají rádi. Oni dokonce nemají rádi internetové volby!
Ale byl by to asi špatný projekt, pokud by nemířil za horizont. Rozlišit podstatné od méně podstatného umí jen málo lidí. Možná jsi nepostřehl, že méně nadaným to trochu usnadňujeme a provokujeme je k tomu, aby si podněty sami na webu správně zatřídili.
Ale to už se pouštím do detailů, které si tady snad vysvětlovat nemusíme.
ZÁVĚREM:
je sympatické, že i Ty máš v hlavě zlepšovák, možná jen přání či názor. V poslední větě píšeš, že bys to dělal jinak. Škoda, že si nemohu vynutit podnět: CO, JAK a PROČ bys dělal. Možná se přiznáš dobrovolně.

Přílohy: