PTAL JSEM SE NEDÁVNO . . .

Souvisí s podnětem číslo 20060724184000

Ptal jsem se nedávno starosty svého města, proč se, podle jeho názoru, besedy k tvorbě Strategického plánu zúčastnilo tak málo lidí. Já viděl v „hledišti" pouze 2 občany a jednoho novináře.

 

Odpověděl bez zaváhání. Nepochybně prý proto, že většina obyvatel věří jeho schopnostem.

 

Trochu se obávám, že pan starosta pravdu nemá. Většina obyvatel možná nepatří mezi příliš spokojené. Třeba svou neúčastí na správě města tiše demonstrují odpor proti chování některých politiků. A možná nejenom těch místních. A protože není právě jednoduché odvolat vadně zvoleného v průběhu zákonné lhůty jeho „panování", proč by plýtvali silami v marných diskusích, proč by měli poslouchat inovované sliby. Je ovšem víc než pravděpodobné, že politikům více vyhovuje občan, který jim do ničeho nekecá. Přimlouvám se za přijetí zákona o odvolatelnosti politiků.

 

Vzpomínku na krátký dialog se starostou mi osvěžily výsledky letošních voleb do krajských vlád a do Senátu. Proč náhle k urnám přišlo tolik lidí? Proč se mapa regionů Česka, jako po mávnutí kouzelného proutku přebarvila -z modré na oranžovou ? Že by existovala kritická hranice nespokojenosti? A proč ji nevnímají vyvolení, ba ani politologové ?

 

Kdybych byl předsedou vlády a zjistil, že většina občanů nechce amerikanizaci zdravotnictví, ba ani US vojenskou základnu v Brdech a mně by se ani za rok nepodařilo vysvětlit jim, v čem nemají pravdu - odstoupím z funkce. Měl by mne nahradit odborník, který umí lépe logicky argumentovat nebo má jiné priority. Nepřestávám se divit, kde bere současná poslanecká a vládní garnitura odvahu k posilování výhod majetných, za cenu utahování opasků těm ostatním. Nevnímají, že mezi obyčejnými lidmi stále ještě převažuje pocit, že miliardami mohou disponovat jen lidé, kteří po sametové revoluci měli v pravý čas odvahu ke zločinu? Restituentů a poctivou tvůrčí prací zbohatnuvších opravdu není mnoho. Jak asi dopadnou příští volby do Poslanecké sněmovny?

 

A.Bednář

 

www.podnety.cz

Přílohy: