Pan Jozef Vasko z Bratislavy reagoval na výzvu ke spolupráci při realizaci projektu NÁRODNÍ DATABÁZE OBČANSKÝCH PODNĚTŮ obsáhlým dopisem. Upozornil v něm na obtíže, se kterými se potýkají občané Slovenské republiky. Níže je podstatná část odpovědi předsedy českého o.s.PODNĚTY.CZ .
Vážený pane Vasko - milý Jozefe,
máme stejné problémy, chceme je řešit téměř shodnými metodami, ale zjevně chybí geniální koordinátor. Skoro každý začíná z bodu nula a než se protáhne spletí slepých uliček - zemře přirozenou smrtí. Jeho dílo pak světu slavnostně představí asi až internetoví archeologové.
Problematika občanských podnětů spadá do oblasti řízení a správy. Trochu teorie (zejména systémy podnikatele T.Bati) jsem vstřebal na vysoké škole a vhozen do vody (r.1962) měl jsem štěstí. Mohl jsem pár roků beztrestně experimentovat.
28.4.1968 mi nadřízený daroval knihu. Don Fuller „VÉST NEBO BÝT VEDEN“ - dnes ji vidím např. na http://www.bazar-knih.cz/don-fuller-vest-nebo-byt-veden
O pár let později jsem studoval metody pana Lee Iacoccy - (http://cs.wikipedia.org/wiki/Lee_Iacocca ) a několika dalších známých manažerů .
Závěry nabyly příliš překvapivé a nejdůležitější poznatky se nyní snažím připomínat kolegům, kteří jsou až o dvě generace mladší.
1) Řízení = schopnost získávat informace. Úspěšnější je ten, kdo jich získává více, rychleji a efektivněji.
2) Informace musí být živá i když je založena . Musí být proto kategorizována, kódována, musí být součástí jednotného informačního systému a musí být přístupná veřejnosti.
3) Neosobní informační systém může nahradit řídící mezičlánky.
Svévolně jsem si přidal požadavek na formu informace. Netoužím po sdělení, ba ani po diskusi - chci přímo varianty návrhů na řešení problému.
První a přesto velmi úspěšná realizace databáze „provozních“ informací (na děrných štítcích s okrajovou perforací) je popsána v článku http://zpravodaj.podnety.cz/clanek-292-kolebka-ndop.html . Od r. 2004 upřednostňuji databáze internetové.
Neměli bychom už příliš teoretizovat. Do tvorby podnětů k nápravě vadného stavu je třeba zapojit co nejvíce občanů „s mozkem“. V Česku prozatím existuje zákon, který starostům a hejtmanům nedává jinou možnost než podaný podnět řešit - viz http://zpravodaj.podnety.cz/clanek-39-prava-obcanu-obce-a-kraje.html a tuším, že podobný máte i na Slovensku.
Hlavní problémy ?
a) Až příliš mnoho občanů se nechce pod podání svého podnětu (nebo podnětu jiného autora) městu či kraji podepsat. Kompetentním nedochází, že užitečné jsou i podněty anonymní.
b) Projektu www.podnety.cz se politici i „jejich“ úředníci obávají, a proto nejsou k dispozici finanční prostředky (granty) na jeho další vývoj a provoz. Občanské sdružení už nemá kapacity na širší záběr „za hubičku“.
c) Pouze jeden z desítky tisíc občanů je ochoten a schopen vytvořit konstruktivní podnět.
d) Bylo by třeba vychovat nové „hospodáře obce“, ale pedagogové asi poněkud „degenerovali“ - viz prozatím ignorovanou výzvu http://zpravodaj.podnety.cz/clanek-300-podil-skoly-na-sprave-obce.html .
e)Pokoušíme se aktivizovat (školit) seniory, ale ani tohle bez peněz nejde. Nemáme např. dataprojektory a důchodci zpravidla nemají peníze na Notebooky.
Ale abychom neskončili skepsí. Jsem přesvědčen, že platí:
A. projekt www.podnety.cz nelze zahubit.
B. Občané Slovenska ho mohou využívat bez omezení.
C. Soutěž mezi podobnými projekty je zdravá, přestože odčerpává kapacity. My se snažíme být lepší než např. jsou:
http://www.odkazprestarostu.sk/ , www.prahapodlevas.cz, http://www.vsetin.cz/vismo/zobraz_dok.asp?id_ktg=18625&sc=ASC&id_org=18676&sort=text255_2_hodnota&p1=17415
Určitě brzy nalezneme řadu styčných bodů a „expandujeme“ do Maďarska :-)
S pozdravem
A.Bednář, předseda o.s.PODNĚTY.CZ
Český Krumlov, 23.12.2010